Popularne posty

Pieczenie ciast

W codziennym jadłospisie potrawy mączne odgrywają bardzo istotną rolę. Kluski pierogi, naleśniki w różnych odmianach pojawiają się często na naszych stołach.Wszystkie te dania robi się z kilku odmian ciasta różniących się między sobą dodatkami oraz sposobem wyrabiania. Podstawowym składnikiem jest mąka, woda  lub mleko. Składniki dodatkowe to sól, jajka, tłuszcz, cukier itp. Przygotowanie ciasta polega na połączeniu mąki z płynem i  dodatkami. Proces ten składa się z kilku etapów.Zaczyna się od przesiania mąki, do niej dodaje się płyn oraz składniki i wstępnie zarabia ciasto nadając mu już właściwą konsystencję i formuje zgodnie z przeznaczeniem. Ostatni etap to gotowanie, pieczenie lub smażenie.
Przesiewanie mąki ma na celu nie tylko usunięcie  zanieczyszczeń, ale też spulchnienie, przez wprowadzenie powietrza między jej cząsteczki. Zarobienie ciasta potrzebne jest do wymieszania i połączenia składników. Natomiast wyrabianie wytwarza odpowiednią strukturę ciasta, czyli łączy składniki w jednolitą masę spulchnioną wprowadzonym przez wygniatanie powietrzem.
Nie wszystkie rodzaje ciast wyrabia się jednakowo. Niektóre-jak ciasto wałkowane i zacierki, wyrabia się na stolnicy, inne jak kluski kładzione, lane i naleśniki zarabia się w misce. Do potraw robionych z ciasta wałkowanego należą: kluski krajane, łazanki, makaron, pierogi. Ciasto na wszystkie te potrawy robi się jednakowo. Różne są tylko proporcje składników, a w konsekwencji konsystencji ciasta.Na 1 kg. mąki bierze się:
- na ciasto makaronowe - 5 do 12 jajek i 1/2 szklanki wody
- na kluski krajane - 2-3 jaja i 1/2 szklanki wody
- na na ciasto pierogowe -1-2 jaj i dwie szklanki wody.
 Ilość wody określona jest tu  w przybliżeniu, gdyż zależy w znacznym stopniu od wilgotności mąki. Mąka sucha wchłonie więcej wody niż wilgotna. Przygotowując ciasto wałkowane na stolnicy należy najpierw odmierzyć składniki, tj. mąkę, wodę, oraz przyszykować jajka ( umyć, rozbić, roztrzepać). Na stolnicę przesiew się mąką tak aby utworzyła stożek. Niewielką jej ilość zostawia się do podsypania ciasta przy wałkowaniu. w stożku robi się wgłębienie, należy wlać do niego jajko i dolewać stopniowo wodę. Następnie lekko osolić i starannie wymieszać mąkę z pozostałymi składnikami używając do tego noża, najlepiej z zaokrąglonym końcem. Gdy ciasto wchłonie wodę, trzeba dalej zagniatać rękami tak długo aż stanie się elastyczne. Czas wyrabiania wynosi 15-20 min. Dobrze wyrobione ciasto ma powierzchnię gładką, lśniącą, a na przekroju małe dziureczki. Kulę dobrze wyrobionego ciasta należy odłożyć a stolnicę dobrze oczyścić. Ciasto podzielić i rozwałkować następnie kroić i wrzucać na wrzątek.